ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13138676
*
nr 1313 8676
Spegel
Gustaviansk stil, 80x54, nutida
Utrop:
700 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 mars 2020
kl 18:49:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/3 22:11:51
1
300 kr
16/3 12:12:20
2
Vinnande bud
16/3 18:43:15
2
justering av budtak
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt nutida spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 1313 8676
Spegel
Gustaviansk stil, 80x54, nutida
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 mars 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/3 22:11:51 | 1 | 300 kr |
16/3 12:12:20 | 2 | Vinnande bud |
16/3 18:43:15 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt nutida spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53